Про музей

Конотопський міський краєзнавчий музей ім. О.М. Лазаревського - один з найстаріших музеїв Сумщини, скарбниця історії Конотопщини з сивої давнини до сьогодення.

Конотопський міський краєзнавчий музей ім. О.М. Лазаревського - один з найстаріших музеїв Сумщини, скарбниця історії Конотопщини з сивої давнини до сьогодення. Наприкінці XIX століття у Конотопі місцеві земство й управа вперше почали займатися створенням музею історії міста. У 1899 році спеціальна комісія обрала своїм членом історика, відомого дослідженнями Лівобережної України О.М. Лазаревського, на той час гласного Конотопської думи. За його проектом сесія Земського зібрання доручила управі опрацювати документ, який ініціював створення при конотопському земстві історичного музею та архіву. У 1-й половині 1900 року проект Конотопського повітового земського історичного музею надрукував часопис «Киевская старина», згідно з яким у музей мали увійти не лише історичні пам'ятки, але й мистецькі твори: ікони, картини, вироби декоративно-ужиткового мистецтва. На початку вересня того ж (1900) року земське зібрання схвалило проект, відтак 26 вересня 1900 року в одній із кімнат земського будинку був відкритий перший конотопський музей.

Суттєвий внесок у створення експозиції першого конотопського музею зробив сам О.М. Лазаревський, який подарував перші експонати — твори живопису, старовинну зброю, рукописи. Співзасновником Конотопського музею можна також вважати й відомого бібліографа та філософа, член-кореспондента Російської академії наук С.І. Пономарьова, адже він пожертвував земству свою бібліотеку, яка започаткувала бібліотечний фонд музею.

На даний час у Конотопському міському краєзнавчому музеї імені О.М. Лазаревського зберігається майже 24 тисячі експонатів основного фонду, серед яких колекції флори та фауни, стародавні художні твори західноєвропейського, російського та українського мистецтва, нумізматичні та археологічні зібрання, зразки давньої зброї XVII—XIX століть і періоду Другої світової війни, документи та матеріали, які містять історичні відомості, духовні та матеріальні надбання Конотопщини.

У музеї загалом є 9 залів для відвідування екскурсантами, в тому числі 2 виставкові, зокрема так звана мала виставкова зала, де постійно проводяться виставки і презентації творів місцевих художників та аматорів, приватних осіб, виставки з фондів музею та зібрань інших установ. У 7 залах з постійною експозицією розкриваються природні й людські багатства Конотопського краю, висвітлено складну й насичену подіями історію Конотопа і Конотопщини, звитягу місцевого населення у складні історичні періоди, етнографічні й культурні особливості краю, розповідається про славетні постаті, пов'язані з містом і районом, демонструються витвори мистецтва різних епох і країн. В фойє краєзнавчого музею представлені художні твори українського та західноєвропейського мистецтва.

Конотопський музей авіації — унікальний авіаційний музей

Конотопський музей авіації — унікальний авіаційний музей на території колишнього аеродрому є одним із 5-ти музеїв авіації в Україні.

В музейній експозиції виставки просто неба представлені 7 радянських гелікоптерів, розроблених ДКБ імені М. Л. Міля, кожен з яких має свої особливості: легкий багатоцільовий вертоліт Мі-1 — первісток радянського серійного вертольотобудування; легкий багатоцільовий вертоліт Мі-2; середній багатоцільовий Мі-8Т, який широко використовується в цивільній авіації та Збройних Силах; транспортно-бойові Мі-24А і Мі-24В; єдиний в світі збережений до наших днів, повітряний пункт управління Мі-22; транспортний МІ-26; навчально-бойовий літак Л-39, перетворений на пам'ятник льотчикам-інструкторам 105-го навчального авіаполку, встановлений у 1998 р. Існує унікальна можливість відвідати салони та кабіни гелікоптерів.

Також в музеї є експозиція авіаційних агрегатів: наземна катапульта тренування льотчика, головні редуктори вертольотів, їх двигуни, та ряд інших експонатів.

Крім експозиції авіаційної техніки просто неба сьогодні музей має і експозицію в приміщенні музею, яка включає значну кількість фотоматеріалів, масштабні моделі літаків, які в різні роки базувалися на Конотопському аеродромі, колекцію військових форм одягу різних часів, тематичні стенди.

Михайло Іванович Драгомиров — державний і військовий діяч, письменник, професор Академії Генерального штабу

В 2007 після реставрації будинку колишньої садиби генерала М.І. Драгомирова в декількох кімнатах будинку було урочисто відкрито відділ Конотопського міського краєзнавчого музею ім. О. М. Лазаревського музей-садибу генерала М.І. Драгомирова. Комплекс, складається безпосередньо з садиби генерала, пам'ятника-погруддя військовому діячеві роботи відомого київського скульптора Б.С. Довганя та родинної усипальниці сім`ї Драгомирових біля Свято-Вознесенського кафедрального Собору. В експозиції представлені меблі кінця XIX- поч. XX ст., картини місцевих художників та експонати, які ілюструють українсько- болгарську дружбу.