Науково-практична конференція «Конотопські читання-ХIV»

16 листопада 2023 року на базі Конотопського міського краєзнавчого музею ім. О.М.Лазаревського у форматі онлайн відбулася чергова щорічна науково-практична конференція «Конотопські читання-ХIV», що була започаткована у 2010 році та яка об’єднала науковців з різних регіонів нашої країни: Києва, Сум, Глухова, Кролевця, Ніжина, Чигирина, Тростянця, Батурина, Путивля та ін.

Конференцію відкрила директор Конотопського міського краєзнавчого музею ім.О.М.Лазаревського Наталія Верба, яка привітала учасників конференції.

До учасників конференції та гостей заходу з вітальним словом звернулися заступник міського голови Олена Король та начальник відділу і туризму Конотопської міської ради Олена Шинкаренко.

У  роботі конференції взяли участь: Шалівська Зоя Валеріанівна (м.Конотоп) з доповіддю «Занепад Гетьманщини як наслідок політики російського уряду. Долі козацьких нащадків (за матеріалами «Ревізій Конотопської сотні 30 – 40-х рр. ХVIIIст.», Пластун Олег Вікторович (м.Кролевець) з доповіддю «Кролевецький повіт 1917-1921 рр. як засіб радянської пропаганди другої половини ХХ ст.», Хоменко Віталій Олексійович (м.Конотоп) з доповіддю «До питання заснування села Тулушка Конотопського району Сумської області», Соколюк Юлія Іванівна (м.Київ) з доповіддю «Забута чи замовчувана? Ганна Олександрівна Лазаревська», Акічев Шаміль Мулламович (м.Конотоп) з доповіддю «Спогади Б.Ю. Хвостова (краєзнавця, жителя м. Конотоп). Зошит-щоденник № 1 (1941 – 1943 рр.), як джерело з історії Конотопа 1943 р.», Ареф’єва Галина Володимирівна (м.Суми) з доповіддю «Життєпис-рукопис Никанора Онацького  (1875-1937)», Артюх В’ячеслав Олексійович (м.Суми) з доповіддю  «Національний історичний міф», Коротя Олексій Володимирович (м.Суми) з доповіддю «Дистанційне дослідження городища «Кошари» у басейні Сули», Панченко Сергій Михайлович (м.Тростянець).

ХІV-й випуск збірника  наукових праць «Конотопські читання» висвітлює  історію Конотопщини та Лівобережної України. Значне місце в збірнику займають доповіді, присвячені видатним особам: Т. Шевченку, історику О.Лазаревському та його родині, історії козацько-старшинського роду Костенецьких, одній із перших вітчизняних жінок-вчених, першій жінці-академіку Всеукраїнської академії наук та  університету М. Павловій, талановитому генію С.Носу, який органічно поєднував професію лікаря, діяльність науковця, письменника, етнографа і фольклориста, гру на музичних інструментах,  мав прекрасні вокальні дані, організаторські здібності та неповторну українську душу, відомому митцю  і мистецтвознавцю, видавцю і журналісту, військовому і громадському діяч Павлу Ковжуну, нашому славетному земляку Іллі Рєпіну, закоханому в Україну, який створив цілу низку творів, присвячених історії, життю та побуту своєї улюбленої батьківщини.   Значна частина доповідей присвячена історії Лівобережної України, історії міста Конотоп, розвитку промисловості, фізичної культури та спорту на Конотопщині, Першої української революції, історії  лікарень міста, музеєзнавству, збереженню  культурної спадщини, народознавству та інш.  Всього в науковому збірнику представлено 43 роботи, написаних  46 авторами.

Як і в попередніх збірниках наукових праць Конотопського міського краєзнавчого музею,  пропоновані статті відображають результати наукової роботи науковців з різних музеїв та заповідників України, докторів наук, кандидатів наук, викладачів, аспірантів, краєзнавців. Неухильно зростає рівень робіт і  приємно відзначити, що відкриваються нові факти з історії Конотопщини та Лівобережної України. Освітлені раніше невідомі факти узагальнюють досвід наукової та краєзнавчої роботи дослідників.