ЩОДЕННИК АФАНАСІЇ ЛАЗАРЕВСЬКОЇ

16 листопада 2021 року Конотопський міський краєзнавчий музей ім.О.М.Лазаревського отримав подарунок – книгу «Щоденник Афанасії Лазаревської», яку передала Юлія Соколюк – молодший науковий співробітник відділу давньої літератури Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка Національної академії наук України (місто Київ). Даний Щоденник зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, і є однією з безцінних реліквій родини Лазаревських (що проживала в селі Гирявці, Конотопського повіту).

Протягом усього життя Афанасія Олексіївна Лазаревська вела щоденники. Її син Олександр Матвійович Лазаревський зберіг тільки один з них. Слід зазначити, що опрацьований даний Щоденник починається з грудня 1856 року і охоплює календарний 1857-й і частину 1858 року. Це товстий зошит із 94 сторінок у темно-зеленій палітурці. Написаний він російською мовою, проте наповнений просторічними українськими словами: «клуня», «лягти», «робила» та ін. В Афанасії Олексіївни чіткий почерк, вона гарно і логічно висловлює свої думки. Текст написаний суцільним полотном. Лазаревська не розділяє його на речення. З розділових знаків трапляються тільки коми, крапок майже немає. Зазначено дату і день тижня, виділено наступний місяць, записано його назву.

Упорядник, автор передмови, приміток і коментарів у виданні – Юлія Соколюк. Текст Щоденника відредаговано нею відповідно до норм сучасної орфографії та пунктуації, також всі скорочення в тексті розкрито.

Книга буде корисною усім, хто цікавиться історією рідного краю та його духовною культурою.